Stanisław Krupa – „Nita” (1922 – 2015)
Z wielkim żalem informujemy, że w dniu 7 września 2015 r. zmarł w Warszawie Stanisław Krupa – „Nita” – urodzony w dniu 6 listopada 1922 r. w Zglechowie, syn Antoniego.
Od 1940 r. w Szarych Szeregach, w Batalionie „Zośka” od początku jego istnienia – z przydziałem do II plutonu 1 kompanii „Maciek”.
Uczestniczył w akcjach „Sonderwagen” i „Sienna”.
W powstaniu uczestniczył w walkach na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie, ranny, przepłynął wpław na drugi brzeg Wisły w dniu 22 września.
Zakończył służbę w stopniu sierżanta.
Aresztowany w dniu 13 stycznia 1949 r., poddany ciężkiemu śledztwu, w dniu 10 lutego 1950 r. bezpodstawnie skazany na 5 lat pozbawienia wolności – przebywał w więzieniach w Warszawie (Mokotów) i Rawiczu, zwolniony w dniu 20 grudnia 1953 r.
Po wyjściu z więzienia ukończył studia prawnicze, wykonywał zawód dziennikarza, wiele lat w redakcji „Kuriera Polskiego”, mieszkał w Warszawie.
Aktywnie działał w Środowisku Żołnierzy Batalionu „Zośka”, od wielu lat członek Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”.
Działacz kombatancki, przez wiele lat pełnił funkcję Prezesa Fundacji Żołnierzy Polski Walczącej.
Autor m. in. książki wspomnieniowej p.t. „X Pawilon. Wspomnienia AK-owca ze śledztwa na Rakowieckiej”, tekstów opublikowanych w „Pamiętnikach żołnierzy Batalionu AK”.
Odznaczony m. in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pogrzeb Stanisława Krupy odbędzie się w dniu 11 września 2015 r. o godz. 12 w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.